Wat valt op in de cijfers
Opvallende uitkomsten uit de cijfers over Zoetermeer. Bij elk onderwerp staan de jaren, een grafiek en links naar de cijfers zelf.
Inwoners
Zoetermeer ging van 123.090 inwoners in 2013 naar 130.836 in 2026: 7.746 meer (+6,3 %). Van die groei kwam 65 % van 2022 tot 2026: 5.069 inwoners.
- Groei van 2022 tot 2026
- Eerdere jaren
Bron: CBS, Kerncijfers wijken en buurten 2013 tot en met 2026.
Cijfers per wijk en buurt:
Geboorten en sterfgevallen
In 2013 telde Zoetermeer 1.280 geboorten en 805 sterfgevallen: 475 meer geboorten dan sterfgevallen. In 2025 waren dat 1.201 geboorten en 1.104 sterfgevallen: 97 meer geboorten dan sterfgevallen. Het verschil was het hoogst in 2014 (+507) en het laagst in 2025 (+97).
Bron: CBS, Kerncijfers wijken en buurten 2013 tot en met 2025.
Cijfers per wijk en buurt:
Herkomst
Van 2023 tot 2026 veranderde het aantal inwoners per herkomst: Nederland 1.303 minder (−1,6 %), Europa (buiten Nederland) 589 meer (+7,0 %) en buiten Europa 4.552 meer (+12,4 %). Aantallen in 2026: Nederland 80.574, Europa (buiten Nederland) 9.062 en buiten Europa 41.200.
Bron: CBS, Kerncijfers wijken en buurten 2023 tot en met 2026.
Cijfers per wijk en buurt:
Leeftijd
Van 2015 tot 2026 nam het aantal inwoners van 25 tot 45 jaar met 2.324 toe (+7,5 %) en nam het aantal inwoners van 45 tot 65 jaar met 3.903 af (−10,6 %). In 2015 was de groep van 45 tot 65 jaar groter, in 2026 de groep van 25 tot 45 jaar.
- 25 tot 45 jaar
- 45 tot 65 jaar
In 2026 was 22 % van de inwoners van Zoetermeer 65 jaar of ouder: 28.219 van de 130.836. Daarvan waren er 22.335 van 65 tot 80 jaar en 5.884 van 80 jaar of ouder.
- 65 tot 80 jaar 22.335
- 80 jaar of ouder 5.884
- Jonger dan 65 jaar 102.617
Bron: CBS, Kerncijfers wijken en buurten 2015 tot en met 2026.
Cijfers per wijk en buurt:
Huishoudens
Van 2013 tot 2026 groeide het aantal huishoudens sneller dan het aantal inwoners: +9,0 % tegen +6,3 %. Het aantal huishoudens ging van 53.970 naar 58.843, het aantal inwoners van 123.090 naar 130.836.
- Aantal huishoudens
- Aantal inwoners
Van 2015 tot 2026 kwamen er 4.063 huishoudens bij. Het aantal eenpersoonshuishoudens nam in die jaren toe met 3.263: 80 % van die groei.
- Toename eenpersoonshuishoudens 3.263
- Toename overige huishoudens 800
Bron: CBS, Kerncijfers wijken en buurten 2013 tot en met 2026.
Cijfers per wijk en buurt:
Woningwaarde en inkomen
Van 2016 tot 2024 steeg de gemiddelde WOZ-waarde sneller dan het gemiddeld inkomen per inwoner: +94,6 % tegen +34,0 %. De gemiddelde WOZ-waarde ging van 186 naar 362 duizend euro, het gemiddeld inkomen per inwoner van 25,9 naar 34,7 duizend euro.
- Gemiddelde WOZ-waarde
- Gemiddeld inkomen per inwoner
Bron: CBS, Kerncijfers wijken en buurten 2016 tot en met 2024.
Cijfers per wijk en buurt:
Corporatiewoningen
Het aandeel woningen van woningcorporaties was 39 % in 2013 en 34 % in 2025: 5 procentpunt lager. Dat zijn ongeveer 21.000 woningen in 2013 en ongeveer 19.800 in 2025.
Bron: CBS, Kerncijfers wijken en buurten 2013 tot en met 2025.
Cijfers per wijk en buurt:
Huishoudens in de inkomensgroepen van Nederland
In 2014 hoorde 23,2 % van de huishoudens bij de hoogste 20 % inkomens van Nederland. In 2024 was dat 20,7 %: 2,5 procentpunt lager. In 2014 hoorde 33,6 % van de huishoudens bij de laagste 40 % inkomens van Nederland. In 2024 was dat 34,7 %: 1,1 procentpunt hoger.
- Hoogste 20 % inkomen
- Laagste 40 % inkomen
Bron: CBS, Kerncijfers wijken en buurten 2014 tot en met 2024.
Cijfers per wijk en buurt:
Samenhang tussen buurten
Corporatiewoningen en welvaart
Hoe hoger het aandeel woningen van woningcorporaties in een buurt (2025), hoe hoger meestal het aandeel huishoudens bij de 40 % met de laagste welvaart van Nederland (2024): een zeer sterke positieve samenhang, r = 0,93 over 106 buurten. Alleen buurten met minstens 200 inwoners en met beide cijfers tellen mee.
Huishoudens bij de laagste 40 % welvaart van Nederland, 2024, in %
Woningen van woningcorporaties, 2025, in %
Cijfers per buurt: corporatiewoningen en welvaart
| Buurt | Woningen van woningcorporaties, 2025, in % | Huishoudens bij de laagste 40 % welvaart van Nederland, 2024, in % |
|---|---|---|
| Akkersbuurt-Oost | 35 % | 38,7 % |
| Akkersbuurt-West | 11 % | 18,8 % |
| Appelbuurt | 0 % | 6,9 % |
| B. en W.-buurt | 0 % | 7,8 % |
| Bergenbuurt-Noord | 17 % | 22,4 % |
| Bergenbuurt-Zuid | 51 % | 50,4 % |
| Blauwenbuurt | 14 % | 19,6 % |
| Bossenbuurt hoog-Midden | 33 % | 49,2 % |
| Bossenbuurt hoog-Noord | 75 % | 67,1 % |
| Bossenbuurt hoog-Oost | 65 % | 68,6 % |
| Bossenbuurt hoog-West | 71 % | 68,5 % |
| Bossenbuurt laag | 71 % | 65,4 % |
| Bruinen- en Grijzenbuurt | 44 % | 39,4 % |
| Buytenwegh-Centrum | 52 % | 63,4 % |
| Centrum-Midden | 26 % | 46,0 % |
| Centrum-Oost | 34 % | 64,1 % |
| Centrum-West | 0 % | 24,8 % |
| De Leyens-Centrum | 65 % | 65,6 % |
| Dichtersbuurt | 11 % | 29,4 % |
| Dorp-Oost | 31 % | 32,6 % |
| Dorpsstraat | 0 % | 31,4 % |
| Driemanspolder-Centrum | 43 % | 62,6 % |
| Driemanspolder-Noord | 19 % | 27,7 % |
| Driemanspolder-Oost | 0 % | 22,1 % |
| Driemanspolder-Zuid | 0 % | 25,2 % |
| Eilandenbuurt midden | 65 % | 50,7 % |
| Eilandenbuurt-Noordoost | 15 % | 16,3 % |
| Eilandenbuurt-Noordwest | 27 % | 26,9 % |
| Eilandenbuurt-Zuidoost | 0 % | 10,4 % |
| Eilandenbuurt-Zuidwest | 0 % | 5,2 % |
| Engelse buurt | 28 % | 57,5 % |
| Franse buurt | 14 % | 41,6 % |
| Gaardenbuurt | 36 % | 39,5 % |
| Gangenbuurt-Oost | 0 % | 4,4 % |
| Gangenbuurt-West | 50 % | 46,0 % |
| Gelenbuurt | 36 % | 41,5 % |
| Geuzenbuurt | 46 % | 41,8 % |
| Griekse buurt | 88 % | 80,9 % |
| Groenenbuurt | 20 % | 26,2 % |
| Houtbuurt-Oost | 24 % | 23,3 % |
| Houtbuurt-West | 18 % | 15,8 % |
| Hovenbuurt midden-Oost | 89 % | 75,6 % |
| Hovenbuurt midden-West | 0 % | 25,8 % |
| Hovenbuurt-Noord | 91 % | 76,5 % |
| Hovenbuurt-Oost | 0 % | 13,2 % |
| Hovenbuurt-Zuid | 92 % | 76,6 % |
| Hovenbuurt-Zuidwest | 91 % | 79,9 % |
| Kadebuurt-Oost | 12 % | 18,8 % |
| Kadebuurt-West | 6 % | 7,0 % |
| Landenbuurt | 36 % | 31,7 % |
| Lijnenbuurt | 60 % | 52,0 % |
| Lommerbuurt | 0 % | 10,1 % |
| Meerzicht-Centrum-Oost | 71 % | 72,1 % |
| Meerzicht-Centrum-West | 0 % | 34,4 % |
| Merenbuurt-Oost | 34 % | 29,7 % |
| Oosterheem-Centrum | 82 % | 59,1 % |
| Oranjebuurt | 48 % | 44,5 % |
| Palenstein-Centrum | 65 % | 64,5 % |
| Palenstein-Oost | 100 % | 87,5 % |
| Palenstein-West | 47 % | 44,7 % |
| Palenstein-Zuid | 51 % | 46,5 % |
| Parkenbuurt | 18 % | 25,3 % |
| Plannenbuurt-Noord | 0 % | 4,5 % |
| Plannenbuurt-Zuid | 69 % | 53,9 % |
| Redenbuurt | 0 % | 17,9 % |
| Rodenbuurt midden | 14 % | 22,2 % |
| Rodenbuurt-Noordoost | 73 % | 57,2 % |
| Rodenbuurt-Noordwest | 96 % | 77,0 % |
| Rodenbuurt-Oost | 14 % | 17,7 % |
| Rodenbuurt-West | 27 % | 35,8 % |
| Rodenbuurt-Zuid | 93 % | 70,7 % |
| Ruimtenbuurt | 37 % | 43,3 % |
| Schansenbuurt-Noord | 0 % | 8,4 % |
| Schansenbuurt-Zuid | 15 % | 19,8 % |
| Schildersbuurt | 16 % | 28,3 % |
| Schouwenbuurt-Noord | 10 % | 19,6 % |
| Seghwaert-Centrum-Noord | 69 % | 61,0 % |
| Seghwaert-Centrum-Zuid | 83 % | 82,8 % |
| Slotenbuurt | 37 % | 34,3 % |
| Stenenbuurt-midden | 26 % | 26,4 % |
| Stenenbuurt-Noord | 0 % | 3,8 % |
| Stenenbuurt-Zuid | 0 % | 5,5 % |
| Strokenbuurt | 24 % | 36,6 % |
| Stromenbuurt-Noord | 0 % | 11,3 % |
| Stromenbuurt-Noordwest | 0 % | 2,8 % |
| Stromenbuurt-Zuidoost | 43 % | 32,6 % |
| Stromenbuurt-Zuidwest | 49 % | 35,4 % |
| Tuinenbuurt | 39 % | 40,0 % |
| Vaartenbuurt-Oost | 38 % | 38,2 % |
| Vaartenbuurt-West | 49 % | 33,9 % |
| Veldenbuurt-Oost | 29 % | 35,8 % |
| Veldenbuurt-West | 39 % | 42,5 % |
| Waterbuurt hoog | 84 % | 79,0 % |
| Waterbuurt laag | 24 % | 26,5 % |
| Weidebuurt-Noord | 24 % | 28,1 % |
| Weidebuurt-Zuid | 40 % | 43,3 % |
| Wervenbuurt | 29 % | 30,6 % |
| Wittenbuurt | 0 % | 11,8 % |
| Zegwaartseweg-Noord | 0 % | 3,4 % |
| Zijdenbuurt-West | 53 % | 44,7 % |
| Zomenbuurt | 18 % | 19,7 % |
| Zuid-Hollandbuurt-Noordmidden | 8 % | 21,1 % |
| Zuid-Hollandbuurt-Noordoost | 42 % | 37,0 % |
| Zuid-Hollandbuurt-Noordwest | 24 % | 19,6 % |
| Zuid-Hollandbuurt-Zuidoost | 40 % | 34,6 % |
| Zuid-Hollandbuurt-Zuidwest | 28 % | 27,3 % |
Eengezinswoningen en zonnestroom
Hoe hoger het aandeel eengezinswoningen in een buurt (2025), hoe hoger meestal het aandeel woningen met zonnestroom (2025): een zeer sterke positieve samenhang, r = 0,84 over 108 buurten. Alleen buurten met minstens 200 inwoners en met beide cijfers tellen mee.
Woningen met zonnestroom, 2025, in %
Eengezinswoningen, 2025, in %
Cijfers per buurt: eengezinswoningen en zonnestroom
| Buurt | Eengezinswoningen, 2025, in % | Woningen met zonnestroom, 2025, in % |
|---|---|---|
| Akkersbuurt-Oost | 64 % | 25 % |
| Akkersbuurt-West | 65 % | 41 % |
| Appelbuurt | 99 % | 75 % |
| B. en W.-buurt | 48 % | 63 % |
| Bergenbuurt-Noord | 73 % | 44 % |
| Bergenbuurt-Zuid | 81 % | 43 % |
| Blauwenbuurt | 93 % | 42 % |
| Bossenbuurt hoog-Midden | 0 % | 0 % |
| Bossenbuurt hoog-Noord | 0 % | 0 % |
| Bossenbuurt hoog-Oost | 0 % | 0 % |
| Bossenbuurt hoog-West | 0 % | 0 % |
| Bossenbuurt laag | 53 % | 26 % |
| Bruinen- en Grijzenbuurt | 81 % | 47 % |
| Buytenwegh-Centrum | 3 % | 0 % |
| Centrum-Midden | 0 % | 15 % |
| Centrum-Oost | 0 % | 0 % |
| Centrum-West | 0 % | 0 % |
| De Leyens-Centrum | 2 % | 4 % |
| Dichtersbuurt | 38 % | 15 % |
| Dorp-Oost | 80 % | 28 % |
| Dorpsstraat | 22 % | 17 % |
| Driemanspolder-Centrum | 0 % | 1 % |
| Driemanspolder-Noord | 14 % | 8 % |
| Driemanspolder-Oost | 48 % | 27 % |
| Driemanspolder-Zuid | 34 % | 15 % |
| Eilandenbuurt midden | 75 % | 45 % |
| Eilandenbuurt-Noordoost | 90 % | 61 % |
| Eilandenbuurt-Noordwest | 71 % | 55 % |
| Eilandenbuurt-Zuidoost | 56 % | 35 % |
| Eilandenbuurt-Zuidwest | 86 % | 70 % |
| Engelse buurt | 16 % | 26 % |
| Franse buurt | 42 % | 21 % |
| Gaardenbuurt | 56 % | 30 % |
| Gangenbuurt-Oost | 99 % | 64 % |
| Gangenbuurt-West | 21 % | 12 % |
| Gelenbuurt | 88 % | 44 % |
| Geuzenbuurt | 80 % | 28 % |
| Griekse buurt | 12 % | 8 % |
| Groenenbuurt | 61 % | 36 % |
| Houtbuurt-Oost | 72 % | 46 % |
| Houtbuurt-West | 67 % | 40 % |
| Hovenbuurt midden-Oost | 44 % | 23 % |
| Hovenbuurt midden-West | 34 % | 21 % |
| Hovenbuurt-Noord | 83 % | 9 % |
| Hovenbuurt-Oost | 71 % | 38 % |
| Hovenbuurt-Zuid | 58 % | 50 % |
| Hovenbuurt-Zuidwest | 36 % | 23 % |
| Kadebuurt-Oost | 79 % | 44 % |
| Kadebuurt-West | 93 % | 60 % |
| Landenbuurt | 93 % | 58 % |
| Lijnenbuurt | 75 % | 28 % |
| Lommerbuurt | 100 % | 50 % |
| Meerzicht-Centrum-Oost | 0 % | 0 % |
| Meerzicht-Centrum-West | 0 % | 0 % |
| Merenbuurt-Oost | 86 % | 76 % |
| Merenbuurt-West | 100 % | 96 % |
| Oosterheem-Centrum | 5 % | 3 % |
| Oranjebuurt | 37 % | 21 % |
| Palenstein-Centrum | 2 % | 18 % |
| Palenstein-Oost | 0 % | 0 % |
| Palenstein-West | 19 % | 21 % |
| Palenstein-Zuid | 87 % | 73 % |
| Parkenbuurt | 67 % | 34 % |
| Plannenbuurt-Noord | 62 % | 44 % |
| Plannenbuurt-Zuid | 100 % | 43 % |
| Redenbuurt | 79 % | 59 % |
| Rodenbuurt midden | 67 % | 30 % |
| Rodenbuurt-Noordoost | 54 % | 19 % |
| Rodenbuurt-Noordwest | 48 % | 2 % |
| Rodenbuurt-Oost | 95 % | 55 % |
| Rodenbuurt-West | 66 % | 25 % |
| Rodenbuurt-Zuid | 45 % | 3 % |
| Ruimtenbuurt | 81 % | 43 % |
| Schansenbuurt-Noord | 76 % | 39 % |
| Schansenbuurt-Zuid | 90 % | 52 % |
| Schildersbuurt | 58 % | 27 % |
| Schouwenbuurt-Noord | 76 % | 40 % |
| Seghwaert-Centrum-Noord | 3 % | 2 % |
| Seghwaert-Centrum-Zuid | 0 % | 0 % |
| Slotenbuurt | 75 % | 31 % |
| Stenenbuurt-midden | 70 % | 38 % |
| Stenenbuurt-Noord | 100 % | 78 % |
| Stenenbuurt-Zuid | 100 % | 62 % |
| Strokenbuurt | 65 % | 18 % |
| Stromenbuurt-Noord | 13 % | 20 % |
| Stromenbuurt-Noordwest | 100 % | 79 % |
| Stromenbuurt-Zuidoost | 72 % | 43 % |
| Stromenbuurt-Zuidwest | 73 % | 34 % |
| Tuinenbuurt | 76 % | 29 % |
| Vaartenbuurt-Oost | 71 % | 28 % |
| Vaartenbuurt-West | 41 % | 22 % |
| Veldenbuurt-Oost | 90 % | 32 % |
| Veldenbuurt-West | 93 % | 27 % |
| Voorweg | 54 % | 28 % |
| Waterbuurt hoog | 0 % | 0 % |
| Waterbuurt laag | 100 % | 42 % |
| Weidebuurt-Noord | 95 % | 47 % |
| Weidebuurt-Zuid | 68 % | 26 % |
| Wervenbuurt | 70 % | 45 % |
| Wittenbuurt | 100 % | 61 % |
| Zegwaartseweg-Noord | 99 % | 77 % |
| Zijdenbuurt-West | 91 % | 59 % |
| Zomenbuurt | 94 % | 51 % |
| Zuid-Hollandbuurt-Noordmidden | 48 % | 31 % |
| Zuid-Hollandbuurt-Noordoost | 64 % | 42 % |
| Zuid-Hollandbuurt-Noordwest | 96 % | 65 % |
| Zuid-Hollandbuurt-Zuidoost | 71 % | 30 % |
| Zuid-Hollandbuurt-Zuidwest | 89 % | 59 % |
Bron: CBS, Kerncijfers wijken en buurten 2025; CBS, Sociaal-economische status; scores per wijk en buurt.
Cijfers per wijk en buurt:
Wmo
In 2018 waren er in Zoetermeer 55 Wmo-cliënten per 1.000 inwoners en in 2024 waren het er 63: 8 meer (+14,5 %). Het hoogste cijfer in deze jaren was 66 in 2021.
Bron: CBS, Kerncijfers wijken en buurten 2018 tot en met 2024.
Cijfers per wijk en buurt:
Bedrijven
Het aantal bedrijfsvestigingen in Zoetermeer ging van 7.150 in 2013 naar 15.230 in 2025: 8.080 meer (+113,0 %). De grootste stijging in één jaar was van 2019 op 2020: 2.735 vestigingen meer. Het aandeel zelfstandigen onder de werkzame beroepsbevolking was 12 % in 2018 en 14 % in 2024: 2 procentpunt hoger.
Bron: CBS, Kerncijfers wijken en buurten 2013 tot en met 2025.
Cijfers per wijk en buurt:
Ouderen per buurt
In 2026 hadden deze buurten het hoogste aandeel inwoners vanaf 15 jaar met een AOW-uitkering: Meerzicht-Centrum-Oost (84 %), De Leyens-Centrum (58 %), Driemanspolder-Noord (51 %) en Seghwaert-Centrum-Zuid (51 %). De mediaan van de 110 buurten met minstens 200 inwoners is 22 %, voor heel Zoetermeer is het 23 %.
Bron: CBS, Personen met een uitkering; soort uitkering, wijken en buurten 2026 (86328NED).
Cijfers per wijk en buurt:
Over deze cijfers
De verschillen, aandelen, indexcijfers, ranglijsten, medianen en de samenhang tussen buurten op deze pagina zijn berekend uit de cijfers van deze site. Berekende veranderingen in procenten zijn afgerond op één decimaal, berekende aandelen op hele procenten. Een index zet het eerste jaar dat in beide reeksen staat op 100.
Ranglijsten en samenhang tussen buurten gaan over buurten met minstens 200 inwoners, in de indeling van 2026.
De samenhang r loopt van −1 tot 1. Bij r tussen −0,2 en 0,2 heet de samenhang hier ‘nauwelijks’, tot ±0,4 ‘zwak’, tot ±0,6 ‘matig’, tot ±0,8 ‘sterk’ en daarboven ‘zeer sterk’. Samenhang laat zien dat cijfers samen hoger of lager zijn, niet waarom.
Aantallen die zijn berekend uit afgeronde percentages zijn afgerond op honderdtallen.
Bronnen
- CBS
16 datasets
- Kerncijfers wijken en buurten 2013 (82339NED)
- Kerncijfers wijken en buurten 2014 (82931NED)
- Kerncijfers wijken en buurten 2015 (83220NED)
- Kerncijfers wijken en buurten 2016 (83487NED)
- Kerncijfers wijken en buurten 2017 (83765NED)
- Kerncijfers wijken en buurten 2018 (84286NED)
- Kerncijfers wijken en buurten 2019 (84583NED)
- Kerncijfers wijken en buurten 2020 (84799NED)
- Kerncijfers wijken en buurten 2021 (85039NED)
- Kerncijfers wijken en buurten 2022 (85318NED)
- Kerncijfers wijken en buurten 2023 (85618NED)
- Kerncijfers wijken en buurten 2024 (85984NED)
- Kerncijfers wijken en buurten 2025 (86165NED)
- Kerncijfers wijken en buurten 2026 (86358NED)
- Personen met een uitkering; soort uitkering, wijken en buurten 2026 (86328NED)
- Sociaal-economische status; scores per wijk en buurt (86296NED)